Rammstein: Paris, LP (Vinyl)
Rammstein: Paris, LP (Vinyl)
Sorry this item is already sold

Rammstein : Paris

  • 4×LP (Vinyl)
  • European Union
limited edition box set, 4 LPs, 2 CDs and a Blu-ray
  • Universal Music
  • (5743083DE)
  • 67 Tracks
  • EAN 0602557430837
  • heavy item (2100g)
  • M / M
  • used

tracks

A1

Intro

4:13
A2

Sonne

4:44
A3

Wollt Ihr Das Bett In Flammen Sehen

5:06
A4

Keine Lust

4:07
B1

Sehnsucht

4:26
B2

Asche Zu Asche

4:05
B3

Feuer Frei!

3:34
B4

Mutter

5:20
C1

Mein Teil

7:46
C2

Du Riechst So Gut

5:27
C3

Links 2-3-4

5:02
D1

Du Hast

4:17
D2

Haifisch

5:23
E1

Bück Dich

7:54
E2

Mann Gegen Mann

4:14
E3

Ohne Dich

7:28
F1

Mein Herz Brennt

5:08
F2

Amerika

4:51
F3

Ich Will

4:07
G1

Engel

5:12
G2

Pussy

8:20
G3

Frühling In Paris

6:16
H1

Crowd Symphony

BD-1

Intro

BD-2

Sonne

BD-3

Wollt Ihr Das Bett In Flammen Sehen

BD-4

Keine Lust

BD-5

Sehnsucht

BD-6

Asche Zu Asche

BD-7

Feuer Frei!

BD-8

Mutter

BD-9

Mein Teil

BD-10

Du Riechst So Gut

BD-11

Links 2-3-4

BD-12

Du Hast

BD-13

Haifisch

BD-14

Bück Dich

BD-15

Mann Gegen Mann

BD-16

Ohne Dich

BD-17

Mein Herz Brennt

BD-18

Amerika

BD-19

Ich Will

BD-20

Engel

BD-21

Pussy

BD-22

Frühling In Paris

CD1-1

Intro

4:13
CD1-2

Sonne

4:44
CD1-3

Wollt Ihr Das Bett In Flammen Sehen

5:06
CD1-4

Keine Lust

4:07
CD1-5

Sehnsucht

4:26
CD1-6

Asche Zu Asche

4:05
CD1-7

Feuer Frei!

3:34
CD1-8

Mutter

5:20
CD1-9

Mein Teil

7:46
CD1-10

Du Riechst So Gut

5:27
CD1-11

Links 2-3-4

5:02
CD1-12

Du Hast

4:17
CD1-13

Haifisch

5:23
CD2-1

Bück Dich

7:54
CD2-2

Mann Gegen Mann

4:14
CD2-3

Ohne Dich

7:28
CD2-4

Mein Herz Brennt

5:08
CD2-5

Amerika

4:51
CD2-6

Ich Will

4:07
CD2-7

Engel

5:12
CD2-8

Pussy

8:20
CD2-9

Frühling In Paris

6:16

Credits

Art Direction
  • Büro Dirk Rudolph
Design
  • Büro Dirk Rudolph
  • Pana Argueta
  • Bettina Loose
  • Sophie Onillon
  • Stéphanie Bach
  • Bengt-Anton Runsten
  • Peter Aquinde
Authoring
  • Mario Lindner
  • Peter Plein
Cameraman
  • Michael Tamman
  • Owynne Dawkins
  • Adam Powell
  • August Jakobsson
  • Frédéric Vial
  • Hugues Espinasse
  • Iain Finlay
  • Joshua Medak
  • Pär M Ekberg
  • Roger Simonsz
  • Todd Heater
  • Viktor Davidson
  • Vincent Tulasne
Coordinator
  • Svenja Rieck
  • Yann Hervouet
Crew
  • Paulo San Martin Polle
  • Tom Morawetz
  • Jan Schäfer
  • Christopher Brosch
Directed By
  • M.O.D.
  • Andy Coffing
  • Jonas Åkerlund
Editor
  • Jonas Åkerlund
  • Adam Powell
  • Christian Larson
  • James Norris
  • Jamie Mac
  • M.O.D.
  • Adrianna Merlucci
  • Phil Jennings
  • Luis Moreno
  • Mattias Eklund
Director Of Photography
  • Eric Broms
Edited By
  • Erwin Fraterman
  • Richard Cooperman
  • Richard Mettler
Engineer
  • Ferdinando Bernaldo
  • Olsen Involtini
  • Alexander Becker
  • Andreas Vater
  • Jean-Yves Guerut
  • Ulf Kruckenberg
Executive Producer
  • Birgit Fordyce
  • Stefan Mehnert
  • Ed Wise
  • Kai-Lu Hsiung
Graphics
  • Bengt-Anton Runsten
Lighting
  • Tobias Büdenbender
  • Faren Matern
  • Klaus Bolte
  • Leroy A. Bennett
Lyrics By
Management
  • Heike Kraemer
  • Florian Gottschau
  • Lea Weides
  • Gilbert Correy
Other
  • Lea Weides
  • Danny Uhlmann
  • Susann Fahle-Christensen
  • Martin Gehring
  • Rob Negelen
  • M.O.D.
  • Ole Sparboom
  • Oliver Bahn
  • Rainer List
  • Paul Carrol
Mastered By
  • Svante Forsbäck
  • Marko Schneider
  • Christopher Rieb
Mixed By
  • Matthias Schwab
  • Jacob Hellner
  • Stefan Glaumann
  • Tom van Heesch
Producer
  • Jacob Hellner
  • Stefan Glaumann
  • Tom van Heesch
  • Alexandra Leal
  • Danielle Gordek
  • Lauren Montuori
  • Svana Gisla
  • Maya Gas
  • Frédéric Bovis
  • Peter Aquinde
  • Leroy A. Bennett
Music By
Photography By
  • Robin Olofsson
  • Olaf Heine
  • Andreas Mühe
Post Production
  • Scott Pourroy
  • Alexandra Leal
  • Danielle Gordek
  • Lauren Montuori
  • Adrianna Merlucci
Supervised By
  • Adrianna Merlucci
  • David A. Elkins
Product Manager
  • Nicolai Sabottka
Production Manager
  • Antonin Depardieu
Promotion
  • Assaad Debs
  • Oliver Darbois
Recorded By
  • Ulf Kruckenberg
  • Oliver Widdaker
  • Yves-Marie Omnes
Sound Designer
  • Tom Joyce
Sounds
  • Mattias Eklund
Stage Manager
  • Björn Harder
  • Sven Liedmann
Technician
  • John Clausing
  • Mario Reijm
  • Martin Hoop
  • Paul Elbertse
  • Ralf Rossberg
  • Henrik Müller
  • Mike Ssykor
  • Thomas Flüss
  • Lutz Buch
  • Ralf Ahrendt
  • Ron Engel
  • Stefan Elsner
  • Andrei Oertel
  • Dennis Dobberstein
  • Dino Richter
  • Fabian Gräfe
  • Mirco Krzymyk
  • Oliver Krapick
  • Tobias Harms
  • Uwe Kissmann
  • Melanie Lemm
  • Nicholas Thompsett
  • Renzo Cargnelutti
  • Skadi-Arné Schulz
  • Theobald Ruby
  • Thomas Wegner
  • Michael Jahns
  • Robert Andres
  • Thomas Köhler
  • Jörg Poltersdorf
  • Michael Hillmer
  • Mitch Reichel
  • Christian Damm
  • Jonas Fengler
  • Manuel Schröder
  • Markus Olma
  • Michael Glutsch
  • René Schwalbe
  • Kirt Critoph
  • Anton Anderson
  • Aron Baxter
  • Brian Kubovcik
  • James Emmerich
  • Patrick Witthaus
  • Pierina Bustamante

Related